Se školou do Velké Británie? Jaké je bydlení v hostitelských rodinách
Velká Británie se stala velmi oblíbeným cílem školních zájezdů nejen z České republiky. Velké množství základních i středních škol vyráží se svými žáky či studenty obdivovat krásy i kultury ostrovního království. Anglie, Wales a Skotsko nabízí již odlišnější kulturu, než máme ve středu kontinentální Evropy. Zároveň země tohoto království mohou nastupující generaci ukázat autentickou angličtinu. Zájezdy pro školy do Velké Británie mají jeden charakteristický rys. Často se využívá ubytování v takzvaných hostitelských rodinách. Jaké je ubytování v britské rodině, není to nebezpečné a jaké zážitky čekají na hosty?
Tak nejprve si představíme, jak to probíhá. Autobus dorazí na místo srazu, na kterém si děti jednotlivé hostitelské rodiny vyzvednou. Je snaha, aby všechny rodiny pocházely ze stejné oblasti. U menších a venkovských městeček to není problém, v případě velkých měst jsou jednotlivé hostitelské rodiny z jedné čtvrti či určité části města. Zejména u Londýna. Hostitelé následně musí žáky či studenty doprovodit k sobě domu. Obvykle je odvezou autem. Pokud to je kousek, tak klidně hostitelé své hosty odvedou pěšky.
Žáci nebo studenti jsou následně ubytováni doma v jednotlivých rodinách. Rodiny mají pro hosty vyčleněný nějaký pokoj či část domu. Mnohdy může jít o starší páry, kterým jejich děti už vyletěly z hnízda. Mají tak doma volné prostory a rádi si zpestří čas cizokrajnou návštěvou. Hostitelské rodiny se starají také o stravu. V rámci ubytování bývá obvykle teplá večeře, snídaně a obědový balíček vhodný pro výlety a čas trávený objevováním krás země. Ráno jsou totiž děti zase dovezeni či odvedeni na místo srazů a den tráví cela školní skupina spolu.
Bývá zvykem, že návštěva předá ve své hostitelské rodině nějaký malý dárek. Ideální je, když se jedná o typický produkt z regionu, ze kterého návštěva pochází. Účastníci zájezdu pro školu samozřejmě mohou věnovat nějakou typickou regionální potravinu.
Jednotlivé rodiny zastupuje místní organizace, která dohlíží na to, aby ubytování i jídlo bylo kvalitní. Pokud by se objevila problémová rodina, regionální organizace je za to zodpovědná a do takové rodiny by již další hosty nemohla pustit. Hostitelské rodiny dostávají za ubytování a stravu běžně zaplaceno. Nicméně v porovnání s cenami britských hostelů to nebývá dražší. Hostitelé také odpovídají za nezletilé i zletilé hosty po celou dobu mezi večerním i ranním srazem. Hostitelská rodina nesmí pustit děti samotné z domu. Jedinou možností je, že vyrazí děti spolu se svými hostiteli. Tomu může být, pokud by chtěli podniknout ještě nějaký večerní program (například zajít do obchodního centra). Rodiny ale za žáky či studenty stále odpovídají.
O denní program se stará cestovní kancelář, která školní zájezd do Anglie organizuje. Její průvodce ukáže to nejkrásnější, co daná oblast království nabízí. Postará se o návštěvu nejrůznějších míst včetně nákupu vstupenek. Cestovka se také musí postarat o to, aby potřebné vstupy byly dopředu zajištěné a rezervované. Celý zájezd by totiž na některých místech nemuseli jen tak pustit dovnitř nebo by skupina mohla přijít o výhodnější vstupné.
Ubytování v hostitelských rodinách není jen o přenocování a stravování. Děti si pořádně vyzkouší angličtinu (ono jim ani nic jiného v britské domácnosti nezbývá). Dále děti lépe poznají ostrovní kulturu a to, jak jednotlivé rodiny žijí. A taky je to o zážitcích, ke kterým by děti v hotelu nepřišly. Když totiž mají doma hostitelé čas, rádi s hosty stráví příjemný večer. Třeba u nějaké společenské (a vlastně i konverzační) hry či u šálku pravého anglického čaje.