10 tipů na školní výlet po Česku: Místa, která možná ani neznáte

Po naší zemi je mnoho zajímavých míst, které zaujmou náročný dětský kolektiv. Stejně tak, jak známe Evropu, známe i naší vlast. Zde jsme vybrali 10 míst napříč naší republikou, které je možné se školou navštívit, děti budou bavit a něčemu se přiučí. Všechno to jsou místa, která navštěvujeme a osobně známe.


Podkrkonoší: Za sochami do Hořic

Hořice v Podkrkonoší jsou známé díky motorkářským závodům, Hořickým trubičkám a také díky sochařství. U města se nachází dva parky věnované této kamenné kráse, kterou zde průběžně vytvářejí sochaři z celého světa při pravidelných sympoziích. Na vrchu Gothard se nachází hřbitovní portál známý z fotografií a sochařská díla najdete v přilehlém sadu. Sochařský park U sv. Josefa je dalším místem plném kamenných děl. Přes něj se můžete dostat i na Masarykovu věž samostatnosti (oslavující naše válečné hrdiny) a odpočinout si můžete na koupališti Dachova. Návštěva Hořic se dá spojit s dalšími místy v Podkrkonoší – hrad Pecka, Erbenův Miletín či Lázně Bělohrad.

Čechy pod Kosířem: Muzeum kočárů a zámek

Ve vesničce Čechy pod Kosířem u Olomouce se nachází Muzeum kočárů. Je to největší sbírka kočárů, luceren a saní u nás. Nachází se zde i největší smuteční kočár. V muzeu provádí přímo pan majitel, restauratér a opravdový nadšenec do kočárů (potřeba dopředu ověřit). Ke každému kočáru tak dokáže říct zajímavý příběh, a to velmi poutavě. Přímo v sousedství Muzea kočárů se nachází muzeum hasičské techniky a nedaleko odsud se nachází malebný zámek Čechy pod Kosířem. Mimo “klasické” prohlídky zámku a návštěvy muzea filmové tvorby otce a syna Svěrákových je u zámku rozlehlý park. V něm si můžete v závěru náročného dne odpočinout. Na nedaleké hoře Velký Kosíř se nachází rozhledna, ze které je díky vykácenému lesu dobrý výhled.  Z Velkého Kosíře do vesničky to jsou 2,3 kilometrů po turistické značce KČT.

Pálava: Archeopark v Pavlově

Vesnička Pavlov leží přímo pod Pálavou a vrcholem Děvín na břehu vodní nádrže Nové Mlýny. Jednou ze zajímavostí Pavlova je Archeopark pod Pálavou, díky kterému je možné si prohlédnout sídliště z doby paleolitu. Jsou zde vystaveny umělecké předměty, nástroje či rituální hroby z doby před více jak 25 tisíci lety. Jsou zde i mamutí kosti a předměty nalezené v nedalekých Dolních Věstonicích, proslavených Věstonickou Venuší. Expozice se nachází v nezvyklém moderním prostředí evokujícím jeskyni. Pro školní skupiny zde mají vzdělávací programy přizpůsobené věku až na 120 minut.

Šumava: Vlci v Srní a procházka údolím Vydry

Kdo z vás už viděl naživo vlka? U šumavské obce Srní se nachází výběh, ve kterém volně vlci žijí. Nad ním vede lávka, ze které je možné tyto psovité šelmy pozorovat. Podobný park se nachází u obce Kvilda, kde se můžete přímo procházet oborou s jeleny pod dohledem správců národního parku. Jako v kině zde můžete pozorovat zase rysy. V oblasti je mnoho možností pro nenáročné vycházky přírodou. My doporučujeme se vydat podél Vchynicko-tetovského plavebního kanálu nebo údolím řeky Vydra k osadě Čeňkova pila, kde se nachází historická vodní elektrárna s expozicí a možností prohlídky.

Ostrava: Landek Park

Dolní oblast Vítkovice a Svět techniky je známý cíl školních výletů. Ale areál Landek Park (bývalý důl Anselm) už stojí tak trochu ve stínu. Zde ale opravdu sfáráte do podzemí, respektivě do ukázkové štoly umístěné patro pod zemí. Do štoly sfáráte stylově výtahem za doprovodu autentického zvuku historického důlního výtahu. V podzemí jsou vystaveny nejrůznější exponáty a někde to vypadá, jako by důl právě horníci opustili. Na povrchu je umístěna expozice historické těžební techniky. Uvidíte zde jinak ukryté razící štíty či důlní lokomotivy. V areálu se nachází i muzeum báňského záchranářství, které nepochybně k těžebnímu průmyslu patří. Prohlídka na dvě hodiny zahrnuje ukázkovou štolu a záchranářské muzeum.

Karlovarsko: Přírodní rezervace Soos

Západní kout naší země mimo lázní nabízí i zajímavé přírodní úkazy. Národní přírodní rezervace Soos stojí nedaleko města Františkovy Lázně a jedná se o pozoruhodný kus krajiny, na kterou běžně nenarazíte. Je to rozsáhlé rašeliniště a slatiniště na místě vyschlého jezera, ve kterém je mnoho bahenních sopek (tzv. mofety). Ty vznikají únikem oxidu uhličitého z vnitra země. U přírodní rezervace je možné navštívit muzeum věnované dějinám země nebo úzkorozchodnou dráhu. Na Karlovarsku se nachází více rašelinišť a přírodních útvarů, která stojí za návštěvu. Národní přírodní rezervace Kladské rašeliniště patří mezi ně.

Zlín: Baťův institut a mrakodrap

Za rozvojem a slávou města Zlín stojí rodina Baťů, která zde vytvořila v první polovině 20. století největší obuvnickou společnost světa. I když se následným politickým vývojem firma Baťa a město Zlín vydaly svou cestou, v největším městě Valašska na svou slavnou epochu nezapoměli a svůj ráz si město drží dodnes. Ve městě se nachází 14|15 Baťův institut, ve kterém je zajímavá moderní expozice obuvi a její výroby. Nad muzeem se tyčí Baťův mrakodrap “jednadvacítka”, ve své době nejvyšší budova “na východ od Frankfurtu”. Expozici věnovanou kinematografii zase můžete najít ve zlínských filmových studiích.

Liberec: Technické muzeum a “galerie lázně”

Do Liberce se jezdí na Ještěd, do iQLANDIE a do zoologické zahrady za bílými tygry. Ve městě se ale také nachází Technické muzeum v Liberci, kde je i expozice věnovaná tramvajím. Hned naproti se nachází Oblastní galerie Liberec umístěná v budově bývalých secesních lázních. Z galerie či muzea si můžete vyšlápnout na nedaleký vrchol Liberecká výšina s rozhlednou, ze které máte město i Ještěd jako na dlani. Stejně tak je potřeba zmínit i vyhlášenou Botanickou zahradu Liberec, která je nejstarší v zemi.

Český ráj: Podtrosecká údolí a kolem hradu Kost

Český ráj je známý především pro četná skalní města. Zajímavá údolí a přírodu najdete i kolem hradů Kost a Trosky. Údolí Plakánek přímo ústí u oblíbeného hradu a nabízí procházku krásnou přírodou. Uprostřed údolí se nachází Oborský rybník obklopený skalami, které utvářejí obrovský kaňon. V nedalekých vesničkách Vesec a Střehom můžete objevit krásné zachované chráněné roubenky. Neméně malebná je procházka údolími kolem zbytků skalního hrádku Nebákov. V okolí je několik rybníků a i v nejteplejších letních dnech je zde příjemně (chata Nebákov má navíc dobré občerstvení). Také se můžete vydat do Věžického údolí. Můžete využít i naučné stezky Podtrosecká údolí.

Chomutov: Železniční depozitář Národního technického muzea

Nedaleko chomutovského vlakové nádraží se nachází depozitář, ve kterém Národní technické muzeum uchovává takřka 100 historických železničních vozidel. V muzeu najdete parní lokomotivu z roku 1870 i modernější elektrické a naftové siláky. Nechybí zde ani historické drezíny, osobní motorové vozy i dálkové vagóny. Některá vozidla ještě donedávna jezdila u Českých drah, ale zde si je prohlédnete jako nikde jinde. V muzeu stojí i rychlíková parní lokomotiva “Albatros”. I když se areálu říká depozitář, nemusíte se bát. Jedná se o navštěvované muzeum. Mají zde i výhodné vstupné pro školní skupiny.


V České republice se nachází mnohem víc zajímavých míst, se kterými bychom Vás rádi seznámili. Další tipy expertů z CK HOŠKA TOUR najdete na magazínu školních zájezdů. Pokud si nevíte rady a chcete přenechat pořádání vícedenního školního zájezdů expertům, obraťte se na nás a dohodneme se. Díky našim průvodcům se nebudete muset již o nic starat.